Aydan Bayır-Toper

Öğretim Görevlisi

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okuduğu dönemde Lösemili Çocuklar Vakfı’nda (LÖSEV) ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nda (KAÇUV) gönüllü olarak çalıştı. Lisans mezuniyetinin ardından Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ulusal ve Avrupa Birliği projelerinde profesyonel olarak görev aldı. Ardından East London Üniversitesi’nde Uygulamalı Pozitif Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı ve tezini öz-şefkat (self-compassion) üzerine yazdı. Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde (BÜREM) ve Koç Üniversitesi Rehberlik Servisinde (KURES), öz-şefkat üzerine uzun dönemli atölyeler düzenledi. Ayrıca çalışma alanı ile çok sayıda eğitime katıldı, bunlardan başlıcaları; Mindful Self-Compassion Intensive Training (Hollanda), Search Inside Yourself (İrlanda), Mindfulness in Organisations and Leadership Teams (İngiltere), Introduction to Compassion Focused Therapy (İsveç), Clinical Skills / Advanced Training of Compassion-Focused Therapy (İngiltere).

Aydan Bayır-Toper, akademik yaşamının yanı sıra 2015 yılından bu yana Londra merkezli bir eğitim firması olan The School of Life’ın İstanbul şubesinde eğitmen olarak çalışmaktadır. Eğitim verdiği firmalar arasında Bosch, 3M, Unilever, Pfizer, Yapı Kredi, Danone, Akbank gibi lokal ve global anlamda başarıları kabul görmüş kurumlar bulunmaktadır.

Ayrıca doktora çalışmalarına Nottingham Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan “Centre for Research in Human Flourishing” biriminde devam etmektedir. Doktora çalışma konusu otantiklik ve yükseköğrenimdeki yansımaları üzerinedir.